Wspólnie z wychowawcami rozmawiali o celu i potrzebie szanowania języka ojczystego przez każdego człowieka. Dzieci poznały krótką historię wspomnianego święta. Pierwszaki rozwiązywały krzyżówkę,  poznały kilka słów gwary śląskiej i podhalańskiej. Zerówkowiczom najwięcej śmiechu i dobrej zabawy przyspożyły "łamańce językowe". Dzieci wysłuchały wierszy J.Tuwima, J.Brzechwy, kilka z nich doskonale znały i recytowały wraz z wychowawcą. Dbałość o język ojczysty to także sposób mówienia, Dla uczczenia Dnia Dziedzictwa Językowego zajęcia logopedyczne były przeprowadzone z wykorzystaniem gry planszowej nawiązującej do Polski i polskich symboli narodowych. Na koniec zajęć dzieci bawiły się i śpiewały utwory, które doczekały się interpretacji muzycznej min. "Kaczka Dziwaczka", "Na wyspach Bergamutach", "Tańcowały dwa Michały" i inne.