W pierwszym semestrze dzieci poznały już właściwości  wszystkich figur: wieży, skoczka, gońca, króla i pionów.  Uczyły się wierszyków o każdej z nich. Wiedzą, że Króla się nie zbija - jest on bezcenny. Królowi daje się szacha mata lub szacha. Rysowaliśmy (pomogły nam nawet  dzieci z klasy „0”) swoją ulubioną figurę szachową i w  ten sposób powstała piękna gazetka – „Nasz szachowy świat”.  Uczniowie poznali już podstawowe prawa „szachowej krainy”, które Pani często pokazywała na dużej tablicy demonstracyjnej.  Graliśmy zespołowo na takiej dużej tablicy – co było ciekawe i inne od gry we dwójkę. Oczywiście ćwiczyliśmy swoje umiejętności  też w parach.  Rozwiązywaliśmy tez diagramy szachowe. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów.